Reklam
DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.53 TL

4K cebe hızlı geliyor

1 yıl önce
36 kez görüntülendi

4K cebe hızlı geliyor
Reklam

Ultra HD olarak da bilinen 4K çözünürlüğünü destekleyen yeni bir mobil işlemci cep telefonlarının gücüne güç katıyor.

Dünyanın en büyük mobil cihaz işlemcisi üreticilerinden biri olan ARM’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuru ayrı bir önem taşıyor. Firmanın Cortex-A72 ismini verdiği yeni nesil mobil cihaz işlemcisi 16 nanometre teknolojisiyle üretiliyor.

ARM’nin 2014 yılında piyasaya sürdüğü A15 işlemcisinden 3.5, bu yıl kullanıma sunduğu A15 işlemcisinden de 1.9 kat daha performanslı olan işlemci ile ilgili teknik detaylar ise şimdilik belli değil. Çekirdek hızı 2.5 GHz olarak açıklanan işlemcinin çekirdek sayısı ve benzeri diğer bilgileri tam olarak açıklanmadı.

İşlemcinin beni heyecanlandıran yönü ise 4K video kayıt özelliği. Günümüzde mobil cihazlar 4K video kayıt desteği sunuyor. Samsung, LG ve Sony gibi markaların bu desteği sunan akıllı telefon modelleri bulunuyor. Ayrıca bazı fotoğraf makinesi ve video kameralar da 4K yani Ultra HD video kayıt özelliğine sahip.

3840×2160 piksel çözünürlük anlamına gelen 4K videolarda çok daha fazla detay bulunuyor. Elbette bu videolardan tam anlamıyla verim almak ve seyir keyfini üst düzeye çıkarmak için bu desteği olan bir monitör ya da televizyonda izlemek gerekiyor. Günümüzde üst düzey akıllı telefonlarda bulunan bu özellik teknik zorluklardan dolayı genelde süre sınırlamasına sahip. Birçok cihazda 4K video kaydı 5 dakika ile sınırlı. Bu süreden sonra tekrar kayda başlamak gerekiyor. Ayrıca saniyedeki kare sayısı da 30 kareden yukarı çıkamıyor.

ARM’nin yeni işlemcisinin iddialı olduğu nokta ise bu 4K konusu. Sıkı durun: Yeni işlemci ile mobil cihazlar saniyede 120 kare 4K video kaydı yapabilecek. Saniyede 60 kareden üstü Slow Motion yani ağır çekim moduna gireceği için 120 karelik 4K videoları bu özelliği kullanarak kayıt edeceğiz.

ARM bunu açıklamasa bile muhtemelen saniyede 30 kare 4K video özelliği de yeni işlemcide bulunacak. Bu özelliği bulunan bir mobil cihaz muhtemelen Full HDmodunda saniyede 600 kare video kayıt edebilecektir diye düşünüyorum.

Eğer firma bu işlemciyle vaad ettiklerini sunabilirse mobil cihazlar anlamında önemli bir atılım yapılmış olur. Tabi firmaların duyurduğu her ürünü piyasaya sürmediğini de hatırlatayım.

Yeni işlemcinin mobil cihazların özelliklerini bir üst seviyeye taşıması muhtemel. Henüz açıklanmayan diğer fonksiyonlarıyla beraber akıllı telefon ve tabletler başka kabiliyetler de kazanabilir. 2016 yılında kullanıma sunulması beklenen ARM’nin bu yeni işlemcisi ilk olarak üst düzey akıllı telefonlarda karşımıza çıkacak.

Ben de sizin gibi merakla bekliyorum.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık