Reklam
DOLAR: 4.76 TL
EURO: 5.58 TL

Google’ın arabası neden kaza yaptı?

12 ay önce
52 kez görüntülendi

Google’ın arabası neden kaza yaptı?
Reklam

Google’ın Amerika sokaklarında cirit atan kendi kendine giden arabası, şu ana kadar 17 kazaya karışmasına rağmen, ilk kez kısmen de olsa kusurlu olduğu bir kaza yaptı.

Google arabası ile bir otobüs, aralarındaki bir şeritte buluşurken, iki taraf da diğerinin yol vereceğini sanıyordu ve iki taraf da yol vermedi. Kaza yaşanırken Google arabası 4 km/s hızla ilerlerken, otobüs de 25 km/s hıza sahipti. Kaza ile ilgili yapılan basın açıklamasında, Google, “Kazada açık bir şekilde sorumluluğumuz bulunuyor,” ifadelerine yer verdi.

Bu çarpışma, Google arabasının ilk kez kısmen bile olsa suçlu olduğu ilk kaza olarak kayıtlara geçti. Nitekim haber halini alacak kadar önemli olması da burada yatıyor. Kazanın ardından Google binlerce simülasyon çalıştırdı ve otonom sürüş yazılımına yeni bir algoritma eklendi: Otobüsler ve diğer büyük araçlar, küçük araçlara pek yol vermiyor.

Kaza yaşandığı sırada sağ şeritte ilerleyen Google aracı, önüne çıkan ve yolu kapatan bir kum yığınından kaçmak için bir solundaki şeride doğru hamle yapmış ve bu tür durumlarda müdahale etmek için araçta bulunan insan sürücü de, otobüsün yol vereceğine inanarak aracı kendi haline bırakmış. Otobüs şoförü doğal olarak yol vermediği için ise kaza meydana gelmiş.

Google’ın kaza sonrası yayınladığı raporda, bu kazanın binlerce varyasyonunun simülatörlerde denendiği ve yazılımda değişiklik yapıldığı belirtildi. “Bu olay ile birlikte, araçlarımız artık otobüslerin (ve diğer büyük araçların) bize yol verme konusunda diğer araçlar kadar özverili olmadığını bilecek. Umuyoruz gelecekte bu tür durumlarda daha sakin kalan taraf biz olacağız.”

Yani, Google’ın kendi kendine giden arabaları da artık dünyanın herhangi bir şehrinde herhangi bir araba süren tüm sürücüler gibi otobüslerin ve diğer toplu taşıma araçlarının yol verme konusuna pek sıcak bakmadığını bilecek.

Google’ın direksiyonsuz, gazsız ve frensiz arabaları uzun bir süredir California’da gezintisine devam ediyor. Araç içerisinde ehliyete sahip bir sürücü bulunmasına ve bu tür durumlarda müdahale edeceği söylenmesine rağmen, sürücünün kaza sonrası polisi beklemek dışında  ne yapabileceği tam olarak bilinmiyor. Kasım 2015’te yaptığı açıklama ile, Google, otonom araç filosunun üç milyon kilometrenin üzerinde yol yaptığını belirtmişti. Bugüne kadar yaşanan 17 kazanın tamamında, arkadan çarpan diğer araçlar suçlu olurken, otobüsten yol alacağına inanan Google arabası, saflığı sebebiyle ilk kez hataya düşmüş oldu.

Bir önceki yazımız olan Sporda dijital dönüşüm nasıl yaşanıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık