Reklam
DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.64 TL

Hastanelerde halkla ilişkiler

1 yıl önce
58 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
Reklam

Hastanelerde halkla ilişkiler faaliyetleri iç ve dış halkla ilişkiler olarak yürütülüyor. Hastane içi halkla ilişkilerde hasta ve hasta yakınları, doktorlar ve personele yönelik hizmetler, dış halkla ilişkilerde ise daha çok tanıtıma yönelik çalışmalar yer alıyor.İç iletişim ve dış iletişimin, sağlık sektöründe yapılan halkla ilişkiler çalışmalarında önemli yer tuttuğunu belirten ManPR Halkla İlişkiler A.Ş.’den Vahide Akalın, iç iletişime yönelik çalışmalarla dış iletişim çalışanlarının kendi aralarında ve yönetimle sürekli ve kesintisiz bir bilgi akışı kurmaları gerektiğini belirtiyor.
TEM Hospital Halkla İlişkiler Uzmanı Gülay Alp ise konuyla ilgili olarak, “Kurum dışı halkla ilişkiler kadar önemli olan kurum içi halkla ilişkiler başarımızın veya başarısızlığımızın bir ölçüsüdür. Eğer çok iyi bir gözlemci iseniz hastaların veya çalışan personelin kurumunuzdan memnun olup olmadığını ölçebilirsiniz” diyor.

Özel Göztepe Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü Ayşenur Ozansoy, hastanelerin en büyük eksikliğinin halkla ilişkiler olduğunu, bu eksikliğin nedeninin ise halkla ilişkilerin tam olarak anlaşılmamasından dolayı konuyla alakasız insanların halkla ilişkilerde çalışmasının olduğunu belirtiyor. Ozansoy, halkla ilişkilerin içeriğinin Türkiye’de tam olarak anlaşılmadığını ve halkla ilişkiler adı altında muhasebe, satınalma vb. işlerin yapılabildiğini belirtiyor.
Hastanelerdeki uygulamalar

Gaziantep’te hizmet veren Sani Konukoğlu Tıp Merkezi’nin hastane içindeki halkla ilişkiler faaliyetleri hasta ilişkileri departmanı ve kalite merkezi tarafından yürütülüyor. Hasta ilişkileri personeli, hasta veya ziyaretçileri hastaneye adım attığı andan itibaren karşılıyor, yönlendiriyor ve bilgilendirerek ev sahipliği yapıyor. Kalite Merkezi ise hasta anketleri yaparak, hasta öneri ve şikayetlerini değerlendiriyor ve geri bildirimde bulunuyor. Hastane dışı halkla ilişkiler Basın ve Halkla İlişkiler ekibi tarafından yürütülüyor. Doktorlar ve hastane personeline yönelik, halka açık konferans, seminer, panel vb. etkinlikler bu ekip tarafından organize ediliyor.

IDéEFIXE Satış Ortağı

Ayrıca dört ayda bir yayınlanan Nabız Dergisi aracılığıyla hastane etkinlikleri, yeni açılan bölümler ve hizmetleri hakkında bilgi veriliyor. Sani Konukoğlu Tıp Merkezi Kalite Yönetim Temsilcisi Funda Batmazoğlu Alkan, bölgenin ihtiyaçları göz önüne alınarak düzenlenen eğitime yönelik kurs, seminer, konferans vb. faaliyetler ve ücretsiz tarama programlarıyla kampanyaların ağırlık kazandığını belirtiyor.

Bulunduğu konum gereği yerli ve yabancı turistlere hizmet veren Özel Bodrum Hastanesi’nde, bu amaçla Halkla İlişkiler Birimi içerisinde Uluslararası Halkla İlişkiler Departmanı’na yer veriliyor. Özel Bodrum Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü Tansu Usal’ın verdiği bilgilere göre, bu departmanda ayakta ve yatarak tedavi gören yabancı uyruklu hastalara ilişkin tüm uluslararası sigorta ve diğer işlemler için 24 saat tercümanlık dahil bütün ilgili hizmetler yürütülüyor. Ayrıca hasta danışmanları hastaneye başvuran tüm hastaların karşılanması ve doğru birimlere yönlendirilmeleri konusunda hizmet veriyor. Hastanenin, turistik bir yörede bulunması nedeniyle kış ve yaz döneminde sürekli olarak otel ve seyahat acenteleri başta olmak üzere tüm tesis, kurum ve kuruluşlar düzenli olarak ziyaret ediliyor, hastanenin hizmetleriyle ilgili sorunlar ve öneriler dikkate alınıyor. Bu işletmelerin sahipleri, yöneticileri ve çalışanlarının hastane hizmetlerinden özel bir indirimle yararlanabilmeleri için anlaşmalar yapılıyor. Ayrıca Özel Bodrum Hastanesi’nin tüm etkinlikleri ve hastaneye ilişkin haberler düzenli olarak yerel ve ulusal basına duyuruluyor.
Bayındır Hastaneleri’nde ise hastanenin tanıtımı, tanıtımında kullanılan dergi afiş, broşür, bilboardlar gibi her türlü basılı malzemenin sunumu, kurumsal kit hazırlanması, süreli yayınlar, yazılı ve görsel medya ile ilişkiler, web sayfası hazırlanması, kurum içi ve kurum dışı organizasyonlar, kutlamalar, sponsorluklar Pazarlama, İletişim, Tanıtım ve Ar-Ge Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü tarafından yürütülüyor.

Dışarıdan hizmet alımı

Hastanelerin kendi bünyelerinde halkla ilişkiler departmanları olsa dahi genellikle dışarıdan profesyonel bir PR şirketi ile de çalışılıyor. International Hospital İstanbul Halkla İlişkiler Müdürü Şeyda Soybay Narin’in verdiği bilgilere göre, halkla ilişkiler faaliyetlerinde düzenli olarak bir halkla ilişkiler şirketinden destek alınmıyor. Tüm çalışmalar departman olarak organize ediliyor. Kurum içi birimlere verilen hizmetlerde, o birimde çalışanların oluşturduğu komiteye yardımcı olunuyor. İşgücü desteği onlardan alınıyor. İhtiyaç duyulduğunda, proje bazında dışarıdan bir halkla ilişkiler şirketinden destek alınıyor. Bu süre program uzunluğuna göre üç aylık, iki aylık periyodlarla olabiliyor.
Sani Konukoğlu Tıp Merkezi Kalite Yönetim Temsilcisi Funda Batmazoğlu Alkan, strateji belirlemede herhangi bir halkla ilişkiler şirketinden yardım almadıklarını, hastanenin içinde bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarının koşullarının ve hastane misyonunun halkla ilişkiler konusunda yapılabilecekleri belirlediğini söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Diş beyazlatmak için…Elma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık