Reklam
DOLAR: 5.66 TL
EURO: 6.52 TL

Samsung felci önceden haber verecek

1 yıl önce
44 kez görüntülendi

Samsung felci önceden haber verecek
Reklam

Samsung mühendisleri, bir felci öncesinde tespit etme amacıyla bir beyin dalgası takip çözümü geliştirdi.

Erken Tanı Sensörü ve Algoritma Paketi(Early Detection Sensor and Algorithm Package, EDSAP) adı verilen prototip çözüm ile birlikte, akıllı telefon veya tableti olan herkes, beyin tarafından salınan elektriksel impulsları izleyip, felç öncesinde tespit etme imkanına kavuşacak.

EDSAP, kulaklığı andıran ve her yanı sensörlerle dolu bir cihaz. Sensöeleri sayesinde beyin dalgalarını ölçüyor ve kablosuz olarak elde ettiği verileri mobil uygulamaya gönderiyor. Sonrasında uygulama da cihazdan aldığı verileri analiz ederek kullanıcıyı yaklaşmakta olan bir rahatsızlık konusunda uyarıyor. Şu an bir hastaneye gidip beyin dalgası ölçme cihazlarıyla benzer bir uygulama yapmak 15 dakika sürerken, Samsung tüm sürecin 60 saniyede tamamlandığını iddia ediyor.

Proje birkaç yıl kadar önce, Samsung’da çalışan bir grup akıllı telefon ve çamaşır makinesi mühendisinin bir araya gelip farklı bir şey yapmaya karar vermesiyle ortaya çıkmış. Proje lideri Se-hoon Lim, “Nörologlar ile uzun süre bunun mümkün olup olmadığını tartıştık. Bize karşı oldukça ilgisiz yaklaştılar ama yine de denemek istedik.” diyor.

Ek olarak grup bu projelerini, Samsung’un Yaratıcılık Laboratuvarı adını verdiği C-Lab bünyesi altında bağımsız bir proje olarak üstlenmek için başvurmuş durumda. C-Lab, Samsung çalışanlarının yaratıcı fikirlerini gerçek ürün ve çözümlere dönüştürerek ticarileşmesini sağlayan bir bölüm olarak işlev görüyor.

Şu anki prototip, başa geçirilen bir set olarak üretilse de, EDSAP’ta kullanılan lastikvari malzeme, sensörlerin çeşitli şekillerde kullanılabileceğini gösteriyor. Yani, EDSAP sensörlerini ilerleyen modellerde tokaların arkasına veya gözlük saplarına da yapıştırarak kullanabileceğiz.

Felç ihtimali durumunda erkenden uyarı sağlamasının yanında, EDSAP çözümü, stres, anksiyete ve uyku düzenine dair de detaylı bilgi veriyor. Şu an itibariyle takım, teknolojiyi kalp için nasıl kullanabileceğini araştırıyor.

Bir önceki yazımız olan 4K cebe hızlı geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık