Reklam
DOLAR: 4.83 TL
EURO: 5.64 TL

Sporda dijital dönüşüm nasıl yaşanıyor

1 yıl önce
27 kez görüntülendi

Sporda dijital dönüşüm nasıl yaşanıyor
Reklam

Dijital dönüşüm, değişen müşteri talepleri ve firmaların iyileştirme süreçlerinde yeni teknolojilerin kullanımıdır denebilir. Dönüşüm teknoloji firmaları için yapılmış olması gereken bir şey gibi düşünülse de aslında tüm işletmeler için çok önemli.

Sporda dijital dönüşüm: DFB (Alman Futbol Federasyonu) & NBA (Ulusal Basketbol Birliği)

DFB (Alman Futbol Federasyonu)

Futbolun kuralları değişiyor. Artık sadece futbol oynamak yetmiyor, takımların taraftarları ile de meşgul olması gerekiyor. Teknoloji, rekabet gücünü artırıyor. Kararların her zamankinden daha hızlı alınması gerekli.

DFB yeni teknoloji ile yüksek performansını korumak için tüm bu faktörleri hesaba katmış. Futbolu dönüştürmek için şu an: Bellek analitiği, görselleştirme, bulut, mobilite, kamera görüntüleri ve sensörler kullanıyor. DFB takım performansları için yenilikçi çözümleri kullanmaktan çekinmiyor. Sosyal medya ile oyuncular bile dijital dönüşüme katkı sağlıyor.

Dijital dönüşümle sağlanan öngörülerle artık futbolcular daha akıllıca hareket ediyor. Antrenörlere karar aşamasında yardımcı olması için bireysel oyuncu ve takım performansı ile ilgili önemli bilgiler aktarılıyor.

Takımlarına sürekli destek veren fanlar ise artık kişiselleştirilmiş promosyon ve teklifler ile daha mutlu hale getirilmeye çalışılıyor. Sosyal medya ile maç ve oyuncu istatistiklerine erişim sağlayan taraftarlar, gerçek zamanlı oyun analizi ile de dönüşüme katkı sağlıyor.

NBA (Ulusal Basketbol Birliği)

NBA interaktif, yüksek trafik özellikli istatistik web sitesi hayranlarının beğenisine sunarak, dijital dönüşümde önemli bir adım attı. Şimdiye kadar ilk kez, fanların tarihsel ve istatistiksel tüm veritabanına erişimi sağlanıyor. 250’den fazla ülkede, 760 milyon fanın bu deneyimi yaşaması için site 47 dile çevrilmiş.

Fanlar sitede, tarihsel verilerle ligin tüm veritabanına ulaşabiliyor ve site her maçtan sonra güncelleniyor. Hatta medya sitenin istatistiklerini raporlama için kullanıyor.

Sitenin büyük başarı elde ettiğini söylemek sanırım sürpriz olmayacak. Site sadece bir sezonda, yüzde 65 büyüme göstermiş. Daha da iyisi ise ziyaretçiler siteye ikinciye geldiklerinde sitede 2 kat daha fazla zaman harcıyor.

DFB ve NBA dijital dönüşümleriyle oyunun kurallarını değiştiriyor.

Bir önceki yazımız olan LG Cam Pro: Mobil fotoğrafçılık üzerine yeni bir deneyim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık