Reklam
DOLAR: 5.17 TL
EURO: 5.88 TL

Zoom yapabilen lens kontak lens geliştirildi

1 yıl önce
70 kez görüntülendi

Zoom yapabilen lens kontak lens geliştirildi
Reklam

Her yıl düzenlenen ABD İleri Bilimler Birliği Konferansı’nın 2015 ayağında, ilk olarak bir buçuk yıl önce haberini aldığımız kontakt lensten yeni haberler geldi.

Proje lideri Eric Tremblay, uzun zaman sonra ilk kez lens ile ilgili bir durum güncellemesi yaptı.

Bir buçuk sene önce, Tremblay ve çalışma arkadaşı Joseph Ford, kullanan kişiye 2.8x optik zoom’a denk gelen yakınlaştırma sağlayan bir kontakt lens geliştirmişti. Proje, ilk olarak ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından desteklenmiş ve askerlere savaş sırasında “süpervizyon” sağlayacağı düşünülmüştü. Ancak proje ilerleyişini sürdürdükçe, yeni yüksek teknolojili lensin, yaşa bağlı makula dejenerasyonundan mustarip hastaların kullanımına daha uygun olduğu anlaşıldı.

Lensin son sürümü, 1.55 mm kalınlığa çıkmış durumda. İlk duyurulduğu zaman 1.17 mm kalınlığında olacağı söylenen lensteki bu artışın sebebi tam olarak belirtilmezken; uzmanlar, bu kalınlaşmanın sebebi olarak lensin içerisindeki yansıtıcı parçalarda yapılan ayarlamaları veya üretim malzemesinde gerçekleşmiş olabilecek bir değişimi işaret ediyor. Yine de kalınlaşmaya rağmen, konferansta gerçekleştirdiği sunumda Tremblay, şu ana kadar lensi kullanan beş hastanın, günlük kullanımda lensi oldukça hafif ve rahat bulduğunu vurguladı. Lensin işlevini gerçekleştirebilmesi için, kullanıcıların sıvı kristal gözlükler kullanması gerekiyor. Sağ göz kırpılınca, yakınlaştırma özelliği devreye giriyor ve sol göz kırpılınca da kapanıyor. Normal bir şekilde göz kırptığımızda ise herhangi bir şey olmuyor.

Şu an için lensin yarattığı en büyük sorun ise, göze nasıl oksijen sağlanacağının tam olarak çözülmemiş olması. Devamlı oksijen desteği sağlanmadığı sürece, kontakt lens yalnızca bir buçuk saat hiç çıkarmadan kullanılabiliyor. Ekip, lens üzerinde açılan çok küçük kanalları ve oksijeni bol sıvılar kullanımını denemiş durumda. Çok verimli olmayan bu iki seçenek haricinde de yeni yollar aranıyor.

Tremblay, tamamen işlevsel zoom’lu lensin, tahmini iki yıl içerisinde piyasada olacağını söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Samsung felci önceden haber verecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık